سوله یکی از مهمترین سازه‌هایی است که در صنایع بسیاری کاربرد داشته و در انواع مختلفی نیز ساخته می‌شود (بیشتر بخوانید: سوله چیست؟). در حال حاضر کمتر از روش‌های قدیمی برای ساخت و اجرای سوله استفاده می‌شود و طراحی و تولید متریال‌های سبک مانند تیر با جان سینوسی و روش‌های ساخت اسکلت فلزی مانند خرپا، منجر به ظهور سازه‌هایی چون سوله سبک ارزان و سوله فوق سبک شده است.

سوله سبک ارزان چیست؟

سوله‌های سبک از جمله سازه‌هایی ارزان هستند که در عین وزن پایین، استحکام و مقاومت بالایی داشته و در ساخت آن‌ها از کمترین میزان فولاد استفاده شده است. از مهمترین کاربردهای سوله‌های سبک می‌توان به ساخت سازه‌هایی اشاره کرد که نیازمند دهانه‌های بزرگ و بدون ستون هستند.

وجه تمایز سوله‌هایی که برای صنایع مختلف ساخته می‌شوند، با توجه به نیاز، کاربرد، نوع مصالح و … مشخص می‌شود. یکی از مهمترین وجه تمایز در ساخت سوله‌های صنعتی و ساختمانی، وزن سوله است. سوله‌ها با وزن‌های مختلفی ساخته می‌شوند که این تفاوت وزن از مواردی چون نوع کاربرد سوله، نوع مواد اولیه و متریال بکار رفته و تجهیزات ساخت ناشی می‌شود.

سوله‌ها به صورت کلی به دو گروه اصلی سوله سبک و سوله سنگین دسته‌بندی می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم، مواد اولیه بکار رفته نقش تعیین‌کننده‌ای در وزن سوله دارد، پس با استفاده اصولی از مصالحی چون فولاد و … می‌توان یک سوله سبک، سوله فوق سبک یا سوله سنگین را طراحی و ساخت. البته نوع تکنیک ساخت به منظور کاهش وزن سوله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این تکنیک‌ها در کنار وزن و نوع متریال، می‌تواند وزن نهایی سوله را مشخص کند.

سین بیم نوعی تیر ورق سینوسی و یکی از مهمترین و اصلی‌ترین المان‌های مصرفی در ساخت انواع سازه‌های فلزی مانند سوله‌های سبک است. این تیر ورق‌های فولادی به شکل سینوسی دارای موج‌هایی هستند که عامل مهمی در کاهش وزن و کاهش میزان مصرف متریال اولیه در ساخت سوله است. از طرفی نیازمند استفاده از سخت‌کننده‌های جانبی نیست و به همین دلیل نیز برای سازه‌های سبک و فوق سبک صنعتی از این متریال استفاده می‌شود. جان موج‌دار سینوسی مقاومت بالاتری در مقایسه با جان مسطح معمولی داشته که این امر به افزایش مقاومت کلی و استحکام سازه منجر می‌شود.

سوله فوق سبک چیست؟

سوله‌ فوق سبک که سوله‌ لوله‌ای نیز نامیده می‌شود معمولاً به صورت پیش‌ساخته بوده و تنها کافی است آن‌ها را در محل مورد نظر نصب کنند. سرعت ساخت و اجرای کار در این روش بسیار بالاست و در نتیجه هزینه‌های کلی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

سوله فوق سبک صنعتی یا سوله سین بیم که بیشتر برای ساخت سازه‌هایی با دهانه ورودی بزرگ استفاده می‌شود، تا حد زیادی هزینه ساخت سوله را کاهش خواهد داد چرا که در این روش از مصالح و متریال مدرن استفاده شده و در نتیجه با کاهش مصرف فولاد و عدم استفاده از روش‌های ساخت قدیمی مانند روش ساخت سوله‌های تیر ورقی، علاوه‌بر کاهش وزن کلی سازه، هزینه سوله فوق سبک کاهش پیدا می‌کند. نصب سریع و آسان، استحکام بالا و کاهش هزینه‌ ساخت سوله از ۲۰% تا ۶۰%

در سوله فوق سبک صنعتی سقف به صورت شیب‌دار یا منحنی بوده و دهانه سوله نیز بسیار بزرگ است و به همین دلیل نیز می‌توان از آن در صنایع مختلفی چون آشیانه هواپیما، فروشگاه، انبار، مرغداری، کارخانه و سالن ورزشی استفاده کرد.

ویژگی‌ها و مزیت‌های انواع سوله سبک

سوله‌های سبک مزایای بسیاری دارند که منجر به رونق بازار ساخت آن‌ها در سال‌‌های اخیر شده است. از جمله مهمترین مزایای ساخت انواع سوله سبک ارزان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سوله سبک و سوله‌ فوق سبک صنعتی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ساخت انواع سازه‌های صنعتی به شمار می‌روند. علت اصلی این امر وزن پایین سازه و کوتاه‌تر بودن مراحل ساخت و اجرا است. به این ترتیب سازه با سرعت بیشتری ساخته شده و از طرفی هزینه متریال و ساخت نیز کاهش پیدا خواهد کرد. با توجه به اینکه دامنه کاربرد این نوع سازه‌های صنعتی بالاست، می‌توان گفت که در حال حاضر سوله سبک یکی از محبوب‌ترین انواع سوله در بین صنایع مختلف خواهد بود. شما می‌توانید اجرای سوله فلزی را به پولادین دژ که شرکت تولید کننده سازه فلزی بسپارید.

۱/۵ - (۲۵ امتیاز)

8 پاسخ

 1. شما استفاده از تیر با جان سینوسی رو پیشنهاد میدید؟ یعنی سوله سبک رو موافقش نیستید؟
  ممنون میشم در این مورد پاسخ بدید که سوله فوق سبک و سبک منطقی تره یا استفاده از سین بیم؟

 2. شما سوله ای که سبک باشه، هزینه کمتری داشته باشه ولی استحکام خوبی داشته باشه چه نوعی پیشنهاد میدید؟

  1. سلام آقای یاری عزیز.
   پیشنهاد ما به شما، سوله سین بیم است. زیرا نسل جدیدی از سوله است که به دلیل نحوه ساخت، استحکام بیشتری دارد و هزینه ساخت کمتری خواهد داشت.

  1. پیشنهاد ما به شما سوله سین بیم است. این نوع سوله، به دلیل نحوه ساخت، وزن پایینی دارند و به همین دلیل، قیمت پایین تری نسبت به سوله های سنگین وزن دارند.
   همچنین استحکام بسیار خوبی نسبت به سوله‌های سنگین دارند.

  1. سلام آقای اسداللهی.
   مرسی بابت اعلام نظرتون.
   بهترین سوله فوق سبک، سوله تیر با جان سینوسی است. این سوله با توجه به اینکه وزن بسیار پایینی دارد و قیمت تمام شده کمتری را خواهد داشت، استحکام بسیار خوبی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *